Miloslav Mrlík

cze cze
Učebnice moderní kytarová pedagogikaVíkendová hudební školaHudební ukázky k poslechuHudební doprovodyVideoukázkyFotografie
Moderní kytarová pedagogika
Knihu Moderní kytarová pedagogika objednávejte na adrese miloslav.mrlik@mrlik.com
Prezentace Jiřího Jirmala
jirmal.com

ZUŠ Jana Štursy
Nové Město na Moravě
zus.nmnm.cz

Učebnice moderní kytarová pedagogika

Miloslav Mrlík a Jiří Jirmal


Moderní kytarová pedagogika je učebnice s CD pro kytaristy od začátečníků až po učitele.

Přejeme příjemný poslech zvukových ukázek stránkách www.mrlik.com/audio.

Již se podle ní naučili hrát žáci hudebních škol i samoukové, kteří jsou dobře „použitelní v praxi“ a již úspěšně působí v kvalitních orchestrech a kapelách rozličných stylů.

Při učení se nám propojuje kytarová minulost se současností. Pronikáme do světa moderní hudby rytmicky i melodicky a přitom budujeme klasický základ, ověřený historií.

Najdeme zde známé přednesové skladbičky s výukovými prvky, v moderním aranžmá, s volitelným obsazením pro jednu až čtyři kytary a bas, nejen pro studium kytary, ale i jako přednes pro kvalitní soubory.

Každé cvičení učebnice je jednou z kytar (partem) vícehlasé skladbičky a můžeme je hrát:

  • 1) sólově
  • 2) sólově s doprovodem přiloženého CD nebo internetu
  • 3) v souboru.


Guitar Fun
Moderní kytarová pedagogika - přebal knihy
Grafická úprava obrázku kytary: Jan Hanuš, Expi studio s.r.o.

Obsazení souboru lze libovolně kombinovat a měnit: od jednoho sólisty, přes duo, trio, kvarteto až po kytarový orchestr.

Začátečník má pozvolný = nestresující „rozjezd“.

Některé (vyznačené) party je možno hrát jak na klasickou, tak i el. kytaru (i se zkresleným zvukem), což vnáší nové zvukové možnosti do kytarových souborů i orchestrů.

Doprovázejí nás prof. JIŘÍ JIRMAL a prof. JAMU doc. Mgr. VLADISLAV BLÁHA, Art.D

Určitě se Vám ani nesnilo, že byste si na pódiu zahráli sólo za doprovodu těchto světových kapacit. Jak na to? „Popadneme“ jakýkoli CD přehrávač, umístíme jej na pódium a vložíme přiložené CD. Zadáme číslo stopy (tracku), stiskneme Play, ozve se odklepání a v mžiku se ocitáme ve snu – při koncertu nebo nácviku nás na CD doprovázejí:

  • prof. Jiří Jirmal
  • prof. JAMU doc. Mgr. Vladislav Bláha, Art.D
  • Mgr. Pavel Šváb – absolvent kytarové třídy prof. Jirmala a PedF UK v Praze (kde i působí)
  • a Miloslav Mrlík.

Koncertování i nácvik jsou s nahraným doprovodem zábavné a pro ucho lahodné i pro začátečníka – ostatní hráči nedělají chyby. Poslechem nahrávky si přirozeným způsobem zvykáme i na ty nejneobvyklejší rytmy. A na CD máme kytarový soubor vždy doma.

Všechny skladby dále obsahují akordové značky, podle kterých můžeme hrát nejen akordický doprovod, ale také bas (baskytara, kontrabas apod). „Jak na to” je popsáno v učebnici.

V kytarovém souboru mohou spolu hrát i rozdílně zdatní hráči. Starší rádi přijmou „roli“ vzoru pro mladší. Jednotlivé party obsazení můžeme dále zdvojit i „ztrojit“ apod. a počty hráčů ještě „doladíme“ podle síly úhozu jednotlivých kytaristů (mladší mají často slabší úhoz).

Radost ze hry přejí Miloslav Mrlík a prof. Jiří Jirmal

KNIHU LZE OBJEDNAT E-MAILEM na dobírku: miloslav.mrlik@mrlik.com
Cena 300 Kč + dobírka 77 Kč